Už dávnejšie ma zaujal (a jeho humorná interpretácia aj rozosmiala) názor známej českej dietologičky Kateřiny Cajthamlovej na tému spinning, prezentovaný na jednej z jej prednášok.
V rámci svojej prednášky možno aj trochu preháňala, aby bol jej výklad pútavejší. Musím však povedať, že sa jej podarilo ma zaujať a jej tvrdenie mi ešte dlho potom vŕtalo v hlave.
Nedávno, keď som sa na tému spinnnigu dostala k ďalším informáciám hovorím si, že na tom jej tvrdení niečo bude :) Pokiaľ ste zvedavý ako súvisí spinning s rituálmi, mágiou, zmeneným stavom vedomia či hypnózou. Čítajte ďalej a hneď sa to dozviete ;o)
Zdroj obrázku |
Začala vysvetlením aktivácie zmyslu pre rituál a mágiu v pradávnych ľudských spoločenstvách.
Klasický rituál potrebuje:
- publikum - anonýmný dav, ktorý je v tme, stojí na nohách a podupáva v rytme nejakého bubnu
- na vyvýšenom piedestály (pódiu) stojí osvietený veľkňaz na ktorého svieti svetlo
- vďaka tomu, že je dav v tme a postupným rytmickým podupávaním sa unaví, dostáva sa do stavu zmeneného vedomia, vtedy sú ľudia v dave plne hypnabilný (dajú sa zhypnotizovať)
Rovnaký spôsob funguje vo fitness kde je spinnig. Predstavte si osvetlené pódium na ňom niekto dáva rázne príkazy za zvuku ohlušujúcej hudby. Cvičiaci sú v tme, hekticky šlapú dolnými končatinami.
Pri spinningu sa spaľujú len sacharidy a nie tuky. Preto po spinningu býva šialená chuť na sladké, ľudia sa dostávajú do zmeneného stavu vedomia a to je návykové. Znamená to, že každý kto pravidelne chodí na spinning najneskôr po mesiaci zistí, že bez spinningu nie je schopný relaxácie.
Spinning je tiež vraj "výborný" na vybudovanie tukových zásob nad pracujúcimi stehennými svalmi. Čiže ženám, ktoré pravidelne chodia na spinning začnú mohutnieť stehenné svaly. S tým už sa vraj nedá prakticky nič robiť. Aký je teda záver: spinning je rituálna aktivita, ťažko navyková, pri ktorej sa spaľujú len sacharidy, a dostávate sa do zmeneného stavu vedomia.
Tak tu to máme osvetlené pódium, na ňom niekto vydáva rázne príkazy a anonymný dav šlape pod pódiom v tme :o) Zdroj obrázku |
Nedávno som však natrafila aj na názor nášho, slovenského odborníka na zdravú životosprávu a životný štýl dr. Igora Bukovského.
Ten sa zhoduje s pani doktorkou v tom, že:
- šliapaním na spiningu sa spaľuje len cukor a nie tuk
- mohutnejú z neho stehenné svaly, čo máloktorú ženu poteší
Taká moja malá rada na záver:
spinnigom sa dajú spáliť aj tuky pokiaľ vydžíte a hodinu po tréningu ostanete hladné.
Ale tie hrubé stehná ... no zvážte to ;o)
Aké máte skúsenosti so spinnigom vy?
0 komentárov